Westchester Power Headrest Loveseat W/Console, Hidden Cupholders, Next Level & Wireless Charging
Next Level Classical elegance and modern comfort in one glorious package, the Westchester motion upholstery collection excels in both. The bucket pad-over’-chaise is the ultimate seat cushion style with its balance of sink-into-plushness yet subtle support. Each cushion touts four separate compartments, each hand filled with two including wedge-shaped poly foam and extra thick fiber layered in the waterfall pad. The gently organic ‘-influenced arms are topped with poly foam-filled pads which will provide perfect support for years to come. Attractive kidney lower back cushions are sewn by craftsmen in the good old USA and work in tandem with the seats to maximize head-to-toe support! Try Westchester’s stylish sit today and good luck leaving it’s perfect embrace without much regret. Available for custom orders in a multitude of up-to-date fabrics and leathers in the trendiest colors.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 43″H x 81″W x 42″D |
|---|
| Dimensions | 42 × 81 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Conrad Power Headrest Loveseat W/Console, Hidden Cupholders, & Next Level
| Dimensions | 43 × 77 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Marquis Swivel Rocker Recliner
| Dimensions | 40 × 36 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Esprit’ Swivel Rocker Recliner
Westchester Power Headrest Double Reclining Sofa
| Dimensions | 42 × 92 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Social Club Power Headrest RAF Single Seat Recliner
| Dimensions | 43 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Wild Card Double Reclining Sofa w/ Dropdown Table
| Dimensions | 44 × 92 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Contour Double Reclining Sofa
| Dimensions | 40 × 83 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Social Club Power Headrest Chair & 1/2 Recliner
| Dimensions | 43 × 43 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Social Club Power Headrest LAF Single Seat Recliner
| Dimensions | 43 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Westchester Double Reclining Loveseat W/Console W/ Cupholders
| Dimensions | 42 × 81 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Conrad Power Headrest Double Reclining Sofa
| Dimensions | 43 × 88 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Conrad Power Headrest Loveseat W/Console & Hidden Cupholders
| Dimensions | 43 × 77 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Marcourt Fabric Banquette Without Nails
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
| Dimensions | 41 × 84 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Foster Leather Loveseat
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.