Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion Power Cordless Loveseat
Recline in comfort and style with this welcoming Power Loveseat. Taking comfort to the next level, it offers smooth reclining functionality at just the touch of a button. Whether you add it to your main seating area or feature its space-saving design in another room, you’re sure to enjoy its beauty.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Comes equipped with a FreeMotion® cordless battery pack. Find out more. | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Powered by Freemotion cordless battery offering 450 single motor cycles | Yes |
| Patent Pending on and off USB with Home Button | Yes |
| High Quality Mechanism and Motor | Yes |
| 1.8 to 2.2 Density Foam | Yes |
| 100% Luxury Foam Cushion | Yes |
| Fully padded foam wrapped Hardwood Frame | Yes |
| Removable backs | Yes |
| Chaise Pad Footrest on reclining seats | Yes |
| Dimensions | 41.1 × 65.5 × 41.3 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Verona Coffee |
| Style | Contemporary |
| Collection | Whitman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion Power Cordless Recliner
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion Power Cordless Loveseat
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion Power Cordless Sofa
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion Power Cordless Recliner
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion Power Reclining Collection
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion Power Reclining Collection
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion Power Cordless Loveseat
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion Power Cordless Sofa
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion Power Cordless Recliner
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Marcourt Fabric Banquette
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48757
| Weight | 200.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.