Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
Infuse your home with modern, one-of-a-kind design and elevate your living room. Featuring exposed wood and premium-quality fabric, this collection seamlessly brings the beauty of nature right into your living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Oyster. 100 % Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames—No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Double-sprung on the edges. (No fall-off to the edges). | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid pine wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes two decorative throw pillows. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Beige |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer caramel finish and beige fabric |
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sedona Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 93.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Orange |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 93.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 93.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Marcourt Fabric Banquette
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48757
| Weight | 200.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.