Suomi Wooden Frame & Base, Loveseat
The Suomi Collection, distinguished by its flowing form, embodies the Zen-inspired Japandi style. This loveseat minimalist design is harmoniously complemented by its wooden base crafted from pine wood, with its wraparound back seamlessly merging into rounded arms, creating a cradle for an exceptionally thick and comfortable cushioned seat
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Group Color | Beige |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer brown finish |
| Style | Contemporary |
| Pearl. 95% Polyester 5% Acrylic. | Yes |
| Featuring solid pine wood on exposed legs and plywood construction. | Yes |
| Heavy gauge sinuous springs suspension. | Yes |
| Reinforced corner blocks keep frame secure. | Yes |
| High resiliency polyurethane foam on seat and back. | Yes |
| Fiber wrap on seat and back surrounds the polyurethane cushions for softness and support. | Yes |
| High resiliency elastic webbing supports the back. | Yes |
| Fiber padding on arms and frames. | Yes |
| Two accent pillows included. | Yes |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65.5 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Suomi Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 125.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Suomi Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Suomi Cocktail Table
Suomi Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Suomi Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65.5 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Suomi Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 125.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Suomi Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 125.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Suomi Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Suomi Wooden Frame & Base, Sofa
Suomi Wooden Frame & Base, Armchair
Suomi Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65.5 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Suomi Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65.5 × 33.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Suomi |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
| Dimensions | 41 × 84 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.