Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion Loveseat
With its chunky, wide silhouette, the Samba collection infuses your living room with a touch of traditional charm. Supported by a sturdy frame crafted from solid pine wood, it rests gracefully on low-profile block feet with a rich brown hue.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Brown. 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames—No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| All sofas and love seats are double-sprung on the edges. (No fall-off to the edges). | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes two decorative throw pillows. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer sand drift finish and brown fabric |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Samba Wooden Frame & Base, Loveseat
Samba Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Armchair
Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion Sofa
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Sectional
| Weight | 115.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.25 × 19.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
Samba Wooden Frame & Base, Armchair
Wooden Frame & Base, Sectional Left Chaise – Samba
Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion Loveseat
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Sectional
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.5 × 66.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Sectional
| Weight | 115.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Marcourt Fabric Banquette Without Nails
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Henry Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.