Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Bring your living room to the next level with the sleek, innovative Alister power gliding recliner. This transitional style sports sleek curves upholstered in your choice of luxurious top-grain leather. A step above typical reclining, these gliding seats provide a smooth, versatile, and unique experience. Customize your comfort with a power control that adjusts recline, headrest, and lumbar support, and includes USB ports to keep your devices charged and within reach. Kick back in the Alister, the future of relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alister |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Gliding, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-71 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.741 |
| Carton Weight | 167.000 lb |
| Product Weight | 167 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Alister |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Polaris – Kahlua Power Recliner
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Pinnacle Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X512
| Weight | 90.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.