Arlo Leather Rocking Recliner
Enjoy the soothing motion of the Arlo Rocking Recliner, available in our luxurious leather upholstery. When in the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great to help you doze off or for lulling babies. When you’re ready for a nap, use the handle in the arm to adjust the recline and get into the relaxation zone. Stay comfy, even if you’re sitting for hours, thanks to pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and provide support to your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, a contoured seat with chaise pad gives you a comfy place to kick back and unwind. Make this recliner your own by choosing from more than 50 leather or leather match options, which will continue to look great for years to come.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Astor Rocking Recliner – 010519
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Polaris – Kahlua Power Recliner
Gemini – Autumn Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Gemini – Linen Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gemini |
| Features | Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.