Armstrong – Buffy Taupe Power Recliner With Heat, Massage & Auto-glide
Experience comfort and convenience with the feature-packed Armstrong recliner. Designed with power recline, adjustable lumbar support, and an independent headrest, it adapts to any position. Durable synthetic leather adds a sleek look, while built-in heat, massage, ambient lighting, and smooth gliding motion enhance relaxation. A simple remote puts control at your fingertips.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
| Power Headrest | Yes |
Product Details
| Power recline and lumbar with independently operating power headrest | Yes |
|---|---|
| High performance synthetic leather | Yes |
| Easy-to-use handheld remote | Yes |
| Heat, Massage, 3-way ambient floor lighting, and remote controlled auto-gliding-while-reclined in all positions feature | Yes |
| Hidden tilt stainless steel cup holders in both armrests | Yes |
| Decorative channeled side panels for added visual interest | Yes |
| Modern, soft curved arm with blanket stitch design that brings warmth and texture to the room | Yes |
| Pillowtop seat adds extra comfort to padover chaise footrest | Yes |
| Dimensions | 38 × 37 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Buffy Taupe |
| Features | Leather, Massage, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Primo Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Randell Rocking Recliner
Polaris – Kahlua Power Recliner
Pinnacle Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X512
| Weight | 90.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Liam Rocking Recliner – 010786
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Garnet |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.