Astor Power Rocking Recliner w/ Headrest & Lumbar – 10X519
Designed especially for larger users, the Astor Power Rocking Recliner with Headrest and Lumbar brings relaxation to new heights. Our tallest recliner ever, Astor features a deep, wide seat and comes standard with our tall base. The tall pillow back features three separate cushions that can adjust to your body’s contours, while the chaise seat and padded flared arms provide the ultimate in comfort. This updated model features head-to-toe power-adjustable control l that allows you to adjust the back, legrest, headrest and lumbar for an unlimited number of relaxing positions. Plus, a USB charging port and two memory settings that save your favorite reclining positions.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Generously scaled power recliner | Yes |
|---|---|
| Comes standard with our tall base (adds 1.5 inches to seat height and overall height) | Yes |
| Tall back features three semi-attached cushions that can be adjusted for support | Yes |
| Padded flared arms | Yes |
| Power adjustable headrest and lumbar | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Two memory options save your favorite reclining positions | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| When the legrest is down, it’s a relaxing rocker with a smooth, graceful motion | Yes |
| Recline and raise your feet independently with the touch of a button | Yes |
| Use the side-mounted control panel and wireless remote for perfectly customized comfort | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Astor Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH519
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 35 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Astor Rocking Recliner – 010519
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Astor Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X519
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 35.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Transitional |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Astor Platinum Power Lift Recliner – 1PL519
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 35 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Transitional |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Astor Power Rocking Recliner w/ Headrest – 10U519
Astor Wall Recliner – 016519
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Transitional |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Randell Rocking Recliner
Pinnacle Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X512
| Weight | 90.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Lavenhorne Recliner
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 40 in |
| Color | Grey, Umber |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Rowan Gliding Recliner
| Dimensions | 39 × 34 × 41 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Gemini – Linen Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gemini |
| Features | Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.