Bank Shot Swivel Rocker
The Bank Shot recliner from Southern Motion has a clean compact design that is sure to fit into your favorite room setting. Streamlined track arms flow together with subtly shaped wings flanking a double bustle back with two pulls. Pad-over-chaise seating adds perfect support and is a must-have for total relaxation. Available with power recline and power adjustable headrest it’s so easy to find that perfect position.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 41″H x 30″W x 40″D |
|---|
| Dimensions | 40 × 30 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bank Shot Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bank Shot Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 40 × 30 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bank Shot Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Bank Shot Rocker
| Dimensions | 40 × 30 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bank Shot Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Bank Shot Power Headrest Rocker
| Dimensions | 40 × 30 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bank Shot Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Bank Shot Wallhugger Recliner
| Dimensions | 40 × 30 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bank Shot Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Primo Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Polaris – Kahlua Power Recliner
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.