Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. Customize your comfort with adjustable recline, headrest and lumbar support, including reclining to a Zero Gravity position for a weightless experience, reducing pressure on joints. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in a cappuccino brown color, and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of its seat for ultimate durability. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Cup Holders, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 17.575 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 347 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Product Weight | 147 lb |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Gemini – Autumn Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Liam Rocking Recliner – 010786
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Garnet |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.