Chip Fabric Power Recliner
Chip offers extreme comfort in a simple, smartly scaled frame. Its overstuffed back cushions and high-density seat cushion begs you to sit down and stay awhile. This recliner is sure to be a great addition to your any living area with its traditional look and inviting design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Chip |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Chip |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Polaris – Kahlua Power Recliner
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.