Classic Fabric Gliding Recliner
The Classic Gliding recliner gives the Flexsteel innovative treatment. For those who appreciate a traditional flair, this recliner has a smooth manual gliding recline, plus our reinforced DualFlex Spring System for unparalleled durable relaxation. Upholstered in a high-performance fabric crafted to stand up to everyday wear, and with a sleek wooden handle control, this recliner brings style to last a lifetime.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-70410-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 148 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Seat Cushion Options | High-Density (HC) |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Classic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Rowan Gliding Recliner
| Dimensions | 39 × 34 × 41 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.