Kendall TRIPLE POWER HR WALLHUGGER RECLINER W/NEXT LEVEL
Triple Power Introducing the Kendall Motion Furniture Collection: a perfect fusion of transitional elegance and modern functionality. Featuring a distinctive swept back track arm design, this collection embodies a sleek and stylish aesthetic that effortlessly compliments a variety of interior decors. The transitional styling of the Kendall Collection bridges classic charm with contemporary flair, making it an ideal choice for any sophisticated living space. With its smooth motion mechanism, each piece offers unparalleled comfort and ease, allowing you to unwind in style. Elevate your home with the Kendall Motion Furniture Collection, where timeless design meets innovative relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocker | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 44″H x 34″W x 42″D |
|---|
| Dimensions | 42 × 34 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
The Boss Triple Power Sofa Double Reclining
| Dimensions | 41 × 94 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Point Break Power Headrest Rocker Recliner with Lumbar
| Dimensions | 43 × 39 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Point Break Power Headrest Loveseat W/ Triple Power
| Dimensions | 43 × 66 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Point Break Power Headrest Wallhugger with Lumbar
| Dimensions | 43 × 39 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Bristol Triple Power Loveseat w/ Console
| Dimensions | 41 × 79 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bono Triple Power Sofa
| Dimensions | 43 × 94 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Red |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Bono Power Headrest Rocker Recliner W/Lumbar
| Dimensions | 44 × 42 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocker |
Birmingham Triple Power HR Wallhugger Recliner w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 42 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Point Break Power Headrest LAF Console Loveseat Triple Power (2 recliners) & Hidden Cupholders
| Dimensions | 43 × 72 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bristol Triple Power Sofa
| Dimensions | 41 × 90 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bono Triple Power Loveseat W/Console
| Dimensions | 43 × 83 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Red |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Bristol Triple Power HR Wallhugger Recliner w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 40 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Liam Rocking Recliner – 010786
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Garnet |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Primo Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.