Knightington Power Recliner with Audio Seating
Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, reveling in a playlist or gaming with your besties, this power recliner and its innovative Thunder Seating will blow you away. The integrated premium audio system delivers immersive vibrations in the seat synced to sonically rich bass tones, bringing your entertainment to life in a completely new way. You’ll become part of the action, feeling every explosion, guitar riff and gaming moment to your core. This recliner is in a league of its own. All that’s missing is you.
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 44.5 × 36.63 in |
| Color | Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Medium |
| Series Features | Contemporary leather motion. Featuring our new THUNDER SEATING and storage in arms. P3 zero gravity reclining, wireless audio system, sofa has drop down table with docking station and wireless charging. Accent jumbo stitching and USB port charging A & C. |
| Brand | Ashley Furniture |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Knightington Power Reclining Loveseat with Audio Seating
| Weight | 336 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 44.5 × 75 in |
| Color | Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Medium |
| Series Features | Contemporary leather motion. Featuring our new THUNDER SEATING and storage in arms. P3 zero gravity reclining, wireless audio system, sofa has drop down table with docking station and wireless charging. Accent jumbo stitching and USB port charging A & C. |
| Brand | Ashley Furniture |
Knightington Power Reclining Sofa with Audio Seating
| Weight | 364 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 44.5 × 84 in |
| Color | Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Medium |
| Series Features | Contemporary leather motion. Featuring our new THUNDER SEATING and storage in arms. P3 zero gravity reclining, wireless audio system, sofa has drop down table with docking station and wireless charging. Accent jumbo stitching and USB port charging A & C. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Randell Rocking Recliner
Gemini – Autumn Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

