Linus – Hudson Grey Power Zero Gravity Recliner
Take a seat and recline in seconds in this smooth and stylish Power Zero Gravity Recliner. The Zero Gravity reclining mechanism allows you to recline to a zero gravity posture, distributing weight and pressure evenly along your body. More than just beautiful, this innovative chair takes comfort to new heights with just the touch of a button. Offering effortless relaxation, it’s sure to become your favorite spot in the house.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Patent Pending on and off USB with Home Button | Yes |
|---|---|
| High Quality Mechanism and Motor | Yes |
| 1.8 to 2.2 Density Foam | Yes |
| 100% Luxury Foam Cushion | Yes |
| Fully padded foam wrapped Hardwood Frame | Yes |
| Removable backs | Yes |
| P2: Power seat and headrest provide stress-relieving comfort | Yes |
| Innovative zero-gravity design offers four relaxation angles: Upright, TV/Reading, Zero-Gravity, and Therapeutic position | Yes |
| Dimensions | 40.5 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Hudson – Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Linus |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linus – Hudson Grey Power Zero Gravity Console Loveseat
Linus – Hudson Grey Power Zero Gravity Sofa
Liam Rocking Recliner – 010786
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Garnet |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Pinnacle Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X512
| Weight | 90.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Polaris – Kahlua Power Recliner
Primo Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Randell Rocking Recliner
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Gemini – Autumn Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.