Marquis Power Headrest Rocker Recliner
Next Level Uniquely and gently shaped arms are the main element of the Marquis collection. The French seams undulate slightly which softens the edges of the sculptural arms. Setback, soft, supportive arms allow the radius of the top arm to emphasize how this collection was built for comfort. Double bustle backs are plump, yet supportive and flanked by classically shaped wings. Available with power recline and power adjustable headrest, as well as the innovative SoCozi heat and massage system allow you to tailor order the Marquis to meet your personalized needs.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 41″H x 36″W x 40″D |
|---|
| Dimensions | 40 × 36 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Social Club Wedge with Connectors
| Dimensions | 44 × 74 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marquis Double Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 84 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Conrad Power Headrest Loveseat W/Console & Hidden Cupholders
| Dimensions | 43 × 77 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Stardust Wallhugger Recliner
| Dimensions | 42 × 38 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Westchester Double Reclining Loveseat W/Console W/ Cupholders
| Dimensions | 42 × 81 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Marquis Power Headrest Loveseat with Next Level
| Dimensions | 41 × 62 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Wild Card Power Headrest Console Loveseat with Cupholders
| Dimensions | 44 × 82 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Stardust Power Headrest Rocker Recliner
| Dimensions | 42 × 38 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Marquis Wedge w/Connectors
| Dimensions | 40 × 71 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marquis Power Headrest Wallhugger Recliner w/ SoCozi
| Dimensions | 40 × 36 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Next Level |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Esprit’ Swivel Rocker Recliner
Wild Card Rocker Recliner
| Dimensions | 41 × 44 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Next Level |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Randell Rocking Recliner
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.