Marvel Swivel Rocker
Southern Motion knows comfort. We also know how to take a basic track arm and update it with a transitional flair. Check out the attention to detail carried throughout the silhouette such as the french seamed boxings added to the front arms as well as the lower bustle backs and the chaise pad! Not only fresh sewing treatments, but even extra framing is used to achieve the reverse curves of the arms and wings! With all these design elements it’s no wonder that the Marvel style will be on top of everyone’s list this season. The Marvel features our patented power headrest for ultimate reclining comfort.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 37″W x 40″D |
|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marvel Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 74 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marvel Wallhugger Recliner
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Marvel Power Headrest Sofa
| Dimensions | 40 × 83 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marvel Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Marvel Double Reclining Sofa
| Dimensions | 40 × 83 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marvel Rocker Recliner
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Marvel Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 40 × 60 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marvel Power Headrest Loveseat
| Dimensions | 40 × 60 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marvel Power Headrest Rocker Recliner
| Dimensions | 40 × 37 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Marvel Double Reclining Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 74 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Marvel Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Pinnacle Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X512
| Weight | 90.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Liam Rocking Recliner – 010786
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Garnet |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Randell Rocking Recliner
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.