Maverick Power Rocking Recliner w/ Headrest & Lumbar – 10X582
For big comfort, the Maverick Power Rocking Recliner with Headrest and Lumbar is the one name you need to know. This plush family favorite is full of personality, with a chaise bucket seat, sloping padded arms and a high, biscuit-style back to deliver the ultimate in relaxation. This updated model features head-to-toe power-adjustable control that allows you to adjust the back, legrest, headrest and lumbar for an unlimited number of relaxing positions. Plus, a USB charging port and two memory settings that save your favorite reclining positions. When you’re not reclining, it’s a relaxing rocker with a smooth, graceful motion.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Plush family favorite power recliner | Yes |
|---|---|
| Chaise bucket seat/footrest for continuous comfort | Yes |
| Sloping padded arms | Yes |
| High, biscuit-style back | Yes |
| Home button returns you to the upright seated position | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Power adjustable headrest and lumbar | Yes |
| Two memory options save your favorite reclining positions | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| When the legrest is down, it’s a relaxing rocker with a smooth, graceful motion | Yes |
| Recline and raise your feet independently with the touch of a button | Yes |
| Use the side-mounted control panel and wireless remote for perfectly customized comfort | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
Videos
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Maverick Rocking Recliner – 010582
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Maverick |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Maverick Wall Recliner – 016582
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Maverick |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Maverick Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X582
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Maverick |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Maverick Power Rocking Recliner w/ Headrest – 10U582
Astor Rocking Recliner – 010519
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Pinnacle Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X512
| Weight | 90.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Randell Rocking Recliner
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Gemini – Linen Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gemini |
| Features | Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.