Metro Rocker Power Headrest Wallhugger w/ Next Level
Loft Living Tailored boxed back cushioning, a crisply detailed pad-over-chaise, and a strikingly sophisticated arm treatment bring city chic and metropolitan sophistication to the suave nuance of the Metro collection. The track arm side profile of the Metro makes this selection perfect for open room settings and the sink-into reclining comfort makes this style irresistible.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 35″W x 41″D |
|---|
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Metro Double Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 83 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Power Headrest Sofa
| Dimensions | 41 × 83 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
City Limits Wallhugger Recliner
City Limits Power Headrest Double Reclining Sofa
| Dimensions | 41 × 87 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Living |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Metro Rocker Power Headrest Rocker Recliner w/ SoCozi
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Metro Rocker Power Headrest Rocker Recliner
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Metro Power Headrest Loveseat
| Dimensions | 41 × 62 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Rocker Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
City Limits Power Headrest Rocker Recliner
Metro Power Headrest Sofa w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 83 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Power Headrest Loveseat w/ Next Level
| Dimensions | 41 × 62 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Power, Power Headrest |
Metro Rocker Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 41 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Loft Living |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Gemini – Butterscotch Manual Swivel Glider Recliner
Rowan Gliding Recliner
| Dimensions | 39 × 34 × 41 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Polaris – Kahlua Power Recliner
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Astor Rocking Recliner – 010519
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.