Momentum – Dark Granite Power Zero Gravity Recliner With Heat & Massage
Combining comfort and modern convenience, Momentum is a stylish addition to any contemporary home. With a zero-gravity power recline and independently adjustable power headrests, you can control heat, massage, and lumbar support with one remote. The slimline, padded armrests, and easy-to-clean synthetic leather fabric make this recliner a must-have.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Zero-gravity power recline with independently operating power headrest | Yes |
|---|---|
| Remote controlled power recline, heat, massage, lumbar, and “Home” button to bring all positions back to upright seating on both end recliners | Yes |
| Contemporary padded saddle armrests | Yes |
| Pad over chaise footrest | Yes |
| Smooth, modern, easy-to-clean synthetic leather | Yes |
| Dimensions | 39.5 × 48.5 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Granite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Momentum |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Momentum – Cashew Power Zero Gravity Recliner With Heat & Massage
Momentum – Dark Granite 6pc Power Zero Gravity Modular With Heat, Massage & Speaker
Momentum – Cashew 6pc Power Zero Gravity Modular With Heat, Massage & Speaker
Astor Rocking Recliner – 010519
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Liam Rocking Recliner – 010786
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Garnet |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Gemini – Autumn Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.