Dazzle Power Headrest Single Seat LAF Recliner
Sink into pure bliss in the newest introduction from Southern Motion, the DAZZLE. Spectacularly wide seats invite the whole family to sprawl out or cuddle up into the vast expanses of comfort, along with our patented power headrest for the ultimate in reclining positions. Transitional styling ensures the Dazzle will add to any setting’s style. The slightly rounded yet weighty arms are topped with a dramatically contemporary thin arm pad filled with Polyfoam. Those are then combined with plump back cushions further thickened for a kidney pillow effect. It’s easy to be Dazzled by this new design!
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 41″H x 40″W x 39″D |
|---|
| Dimensions | 39 × 40 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dazzle Power Headrest Chair & 1/2 Recliner
| Dimensions | 39 × 45 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Power, Power Headrest |
Dazzle Power Headrest Armless Recliner
| Dimensions | 39 × 33 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Dazzle Power Headrest Single Seat RAF Recliner
| Dimensions | 39 × 40 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Dazzle Single Seat RAF Recliner
| Dimensions | 39 × 40 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Dazzle Single Seat LAF Recliner
| Dimensions | 39 × 40 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Dazzle Wedge with Connectors
| Dimensions | 42 × 71 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Dazzle Armless Chair
| Dimensions | 39 × 33 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Dazzle Armless Recliner
| Dimensions | 39 × 33 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dazzle Collection |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Paxton Sectional
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Modesto – Buttercream 6pc Modular Power Reclining Sectional with Power Adjustable Headrests
| Dimensions | 125 × 132 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Features | Cupholders, Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Perimeter – Magic Denim 5pc Modular Power Reclining Sectional
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Seyler 3-Piece Sectional
| Weight | 383 lbs |
|---|---|
| Color | Brown, Sand |
| Style | Contemporary |
| Series Features | New balanced sectional with corded welt detail and subtle, rounded arm. Heavyweight, soft polyester with luster and movement in the patter. Featuring a mixture of heavyweight global style pillows in warm earth tones, complimented by a caramel faux leather lumbar pillow. Loose, reversible backs and plush cushions and non-skid legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Beckham Sectional
Eden Fabric Sectional
| Dimensions | 105 × 135 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Spartacus – Chocolate 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Paxton Sectional
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.