Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Lightly padded armrests outline its traditional design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation. The optional straight console provides a space for two drinks.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sectionals |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modesto – Buttercream 6pc Modular Power Reclining Sectional with Power Adjustable Headrests
| Dimensions | 125 × 132 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Features | Cupholders, Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Stellar – Bloke Cotton 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Escape – Mirage Mist 4pc Modular Sectional
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Spartacus Oyster 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Colossus Leather Power Sectional
| Dimensions | 99 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 138 × 157 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Paxton Sectional
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.