Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
A versatile showstopper, the Vernon power reclining sectional has everything you need for ultimate comfort. Its sleek, modernized silhouette is upholstered in a family-friendly, leather-like fabric with CloudLux™ down alternative seat toppers and headrests that will put you on cloud nine. Customizable Zero Gravity recline, and adjustable heat and massage bring the best in relaxation, while the center console contains storage, cupholders, and a charging tray to keep everything you need within reach. Kick back and stand out, all with Vernon.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Material | Fabric |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 386-01 |
| Collection | Vernon |
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Vernon |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Vernon |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Vernon |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Vernon |
| Features | Cupholders, Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Eden Fabric Sectional
| Dimensions | 105 × 135 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 138 × 157 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Stellar – Bloke Cotton 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Whitman – Verona Azure Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Canterbury – Pewter 6pc Zero Gravity Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 110.5 × 128 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Paxton Sectional
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.