Eden Fabric Sectional
With refined proportions and a linear frame, the Eden sectional creates an enduring modern look offering casual sophistication. The low-profile back and slender legs bring an air of lightness, while fiber back pillows and spring down cushions provide relaxed comfort. The streamlined upholstery and stainless steel legs accentuate the clean, modern design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Cubes | 256.83 |
| Kitted Skus | N2732, N2741, N2742 |
| Marketing Labels | Eden Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 105 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | N2732 Eden Corner Chair, N2741 Eden Right Arm Loveseat and N2742 Eden Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 335.0 |
| Total Shipping Weight | 335.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N2730 and N2740 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–SIR4zdBN–/sr8fqgqmf49sm3lxfwuy.pdf |
| Sectional Skus | N2732, N2741 and N2742 |
| Depth | 105 in (266.7 cm) |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 105 in (266.7 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Metal feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Dimensions | 105 × 105 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Throw Pillow (27″ x 13″)
| Dimensions | 27 × 13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kendo Cocktail Table
Torres Fabric Arm Chair
| Dimensions | 25.63 × 22.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary (Glam) |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Astoria Fabric Chair
| Dimensions | 37 × 32 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cleo Fabric Swivel Chair
Jasper Fabric Ottoman
| Dimensions | 20 × 22 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Gemma Leather Swivel Chair
Kelsey Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40 × 90 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Staley Fabric Arm Chair
| Dimensions | 24.88 × 22.75 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Midnight Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tildon Side Table
Theo Console Table
Spartacus Haze 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Modesto – Buttercream 6pc Modular Power Reclining Sectional with Power Adjustable Headrests
| Dimensions | 125 × 132 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Features | Cupholders, Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Spartacus Oyster 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Paxton Sectional
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Sectional
| Dimensions | 107 × 140 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Greige |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Paxton Sectional
Spartacus Black 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.