Exhale – Mathis Thunder 5pc Modular Sectional (b)
With open end versatility this 5 piece Exhale modular group is perfect for entertaining and relaxing in unparalleled comfort. Raising the bar with many flexible layout options, this remarkable design features a relaxed silhouette with a low back and wide arms for laidback lounging.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Innovative modular design ensures this sectional can be configured to fit nearly any space | Yes |
|---|---|
| Relaxed design makes this the ultimate hangout spot for friends and family | Yes |
| Deep-seated design ensures and idyllic relaxation experience | Yes |
| Seat cushions are padded with high-density Dacron and topped with sterilized down and feathers for maximum plushness | Yes |
| Frame features no-sag springs and high-density webbing for long-lasting support, and are fully wrapped in foam on all sides for comfort, longevity and visual appeal | Yes |
| Wood frames feature reinforced corner blocks for lasting strength and stability | Yes |
| Select woods are kiln-dried to minimize warping and splitting while ensuring longevity | Yes |
| Exquisitely tailored and upholstered in a durable, polyester blend fabric with texture and softness | Yes |
| Seat and back cushions feature layers of soft foam and fiber with feather down topper | Yes |
| Back pillow, comfort pillows and seat cushions are encased in cotton, down-proof channeled ticking to help them keep their shape and prevent feather migration | Yes |
| Dimensions | 135.5 × 135.25 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mathis Thunder |
| Style | Contemporary |
| Collection | Exhale |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Exhale – Mathis Thunder 5pc Modular Sectional (a)
Exhale – Mathis Thunder 6pc Modular Sectional
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Whitman – Verona Linen Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Adjustable Headrests
Spartacus Haze 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Eden Fabric Sectional
| Dimensions | 105 × 135 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Beckham Sectional
Noah Sectional
| Dimensions | ---- in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Escape – Mirage Mist 4pc Modular Sectional
Paxton Sectional
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 65 × 169 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.