Kelsey Fabric Sectional
With gracious scale and a simple modern aesthetic, the Kelsey sectional offers luxury and style. The linear design features track arms and block feet for a clean, contemporary look. Plush down cushions and fiber back cushions soften the lines, promising unprecedented comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 295.30 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Kitted Skus | N9630, N9632, N9641, N9642 |
| Marketing Labels | Kelsey Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 134.5 |
| Pieces Shown | N9630 Kelsey Armless Chair, N9632 Kelsey Corner Chair, N9641 Kelsey Right Arm Loveseat and N9642 Kelsey Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 390.0 |
| Total Shipping Weight | 390.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N9637, N9638, N9640, N9693 and N9694 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–tpfHZ5T6–/l58b3g4zupit37dqrug6.pdf |
| Sectional Skus | N9630, N9632, N9641 and N9642 |
| Depth | 104.5 in (265.43 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Width | 134.5 in (341.63 cm) |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Dimensions | 104.5 × 134.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Juri Accent Table
Ware Dresser
Slater Buffet
| Dimensions | 20 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Azucar |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Throw Pillow (18″ x 18″)
| Dimensions | 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cumberland Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Tribus Side Table
Brianna Fabric Side Chair
| Dimensions | 28.25 × 21.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Alvarez Panel Bed King
Moretti Fabric Left Arm Loveseat
Juri Accent Table
Arris Side Table
Avanni Outdoor Sectional
| Dimensions | 138 × 157 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Sectional
| Dimensions | 107 × 140 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Greige |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Modesto – Buttercream 6pc Modular Power Reclining Sectional with Power Adjustable Headrests
| Dimensions | 125 × 132 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Features | Cupholders, Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Escape – Mirage Mist 4pc Modular Sectional
Perimeter – Magic Denim 5pc Modular Power Reclining Sectional
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Seyler 3-Piece Sectional
| Weight | 383 lbs |
|---|---|
| Color | Brown, Sand |
| Style | Contemporary |
| Series Features | New balanced sectional with corded welt detail and subtle, rounded arm. Heavyweight, soft polyester with luster and movement in the patter. Featuring a mixture of heavyweight global style pillows in warm earth tones, complimented by a caramel faux leather lumbar pillow. Loose, reversible backs and plush cushions and non-skid legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.