Modern Theo Sofa
The Theo sofa blends modern design and comfort seamlessly. Measuring 92 inches wide, it anchors spacious living rooms with its wide stance. Clad in textured Sheldon Ivory fabric, it offers both tactile appeal and versatility. Its spring down cushions ensure a plush seating experience.With clean lines and slot arms that seamlessly integrate into the backrest, Theo exudes a minimalist charm. Its obscured base enhances its visual lightness, giving it a floating appearance.Warm and inviting, Theo adds a touch of sophistication to any space. Its simple yet refined design suits various interior styles, from minimal to eclectic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Body Fabric: Sheldon Ivory | Yes |
|---|---|
| Performance Fabric with a C0 Finish- PFAS Free | Yes |
| Espresso finish | Yes |
| Kidney Pillows: Same as Body Fabric | Yes |
| Fixed Legs | Yes |
| Dimensions | 40 × 92 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Nomad Six Drawer Dresser
Modern Lux Upholstered Bed King
| Dimensions | 98 × 103 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Sable Panel Bed Queen
Modern Brando King Bed
| Dimensions | 89 × 83 × 80 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Sable Side Table
Modern Cove Drawer Chest
Modern Cooper Arm Chair
| Dimensions | 25 × 24 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Desert Side Table
Modern Malone Dining Table
Modern Cove Drawer Nightstand
Bentley Sofa
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Aria Sofa
Bond Sofa
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.