Moretti Fabric Sofa Without Pillows
Inspired by a sheltering form, the back of the Moretti sofa is boldly shaped to curve around the seat with sweeping arms. The design embraces a deep seat with two lush cushions. And the comfort story continues with two knife-edge back pillows.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 20.50 in and 52.07 cm |
|---|---|
| Ba | 85.00 in and 215.9 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 21.4 |
| Cubes | 84.22 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 101.50 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 162.0 |
| Total Shipping Weight | 162.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| No throw pillows | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Seat Width | 85 in and 215.9 cm |
| Depth | 40.75 in (103.5 cm) |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Width | 101.50 in (257.81 cm) |
| Dimensions | 40.75 × 101.5 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Helena Fabric Sofa Wood Foot
| Dimensions | 41 × 96 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (17″ x 17″)
| Dimensions | 17 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
St. Jean Fabric Swivel Chair
Boyd Etagere
| Dimensions | 16 × 56 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Throw Pillow (23″ x 14″)
| Dimensions | 23 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palma Arm Chair
Dixon Nightstand
Clawson Cocktail Table
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Stationary Solutions 201 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Clyde Sofa
Polaris – Kahlua Power Sofa
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Lewis Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.