Olten Sofa
Strike a balance between the indulgent comfort you crave and the contemporary aesthetic you long for. The fabulously soft, mocha-colored upholstery of this sofa takes neutrals to new heights. Plus there’s plenty of room to spread out and relax solo or with your bestie. Geometric-patterned accent pillows perfect the richly on-trend aesthetic.
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 × 90 in |
| Color | Brown, Mocha |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Series Features | Taking our 505 inline frame and updating to give it a cleaner contemporary look. Loose, non-reversible cushions with attached backs. Upholstered in a heavy-duty soft polyester chenille with a high-low weave effect. Featuring accent pillows in a small-scale geometric design, infused with an ethnic flair brining a modern edge to any space. Accent tri-block legs |
| Brand | Ashley Furniture |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Olten Loveseat
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 × 67 in |
| Color | Brown, Mocha |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Series Features | Taking our 505 inline frame and updating to give it a cleaner contemporary look. Loose, non-reversible cushions with attached backs. Upholstered in a heavy-duty soft polyester chenille with a high-low weave effect. Featuring accent pillows in a small-scale geometric design, infused with an ethnic flair brining a modern edge to any space. Accent tri-block legs |
| Brand | Ashley Furniture |
Pike Sofa
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Polaris – Kahlua Power Sofa
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Sofia Sofa
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Bentley Sofa
Emmett Sofa
Clyde Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
