Piper Queen Sleep Sofa w/ Chaise – 51S620
Turn any room into a stylish and functional guest room with the Piper Queen Sleep Sofa with Chaise. Piper’s sleek, smooth style fits in to just about any decor from ultra-modern to comfortably casual. Simple, smooth Premier standard seats offer long-lasting comfort and support while the sleek, streamlined arms and decorative wood legs to bring just enough elegance. The unique addition of the chaise offers even more space to relax, with the versatility to place the chaise cushion and ottoman on the left or right. And then the Piper Sleeper opens up to become a comfortable Queen bed complete with SUPREME-COMFORT™ quilted innerspring mattress measuring 5.5″ thick. Includes two 20″ knife-edge accent pillows with welt trim.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Stylish and versatile sleeper with unique chaise addition | Yes |
|---|---|
| Contemporary casual design | Yes |
| Sleek, streamlined arms | Yes |
| Decorative wood legs | Yes |
| Reversible (left or right sitting) chaise cushion and ottoman | Yes |
| Premier standard seats for long-lasting comfort and support | Yes |
| Includes SUPREME-COMFORT™ 5.5” quilted innerspring Queen size mattress | Yes |
| Queen mattress dimensions 71.5” L x 60” W x 5.5” H | Yes |
| Recommended Queen size sheet 110” L x 90” W (approx.) | Yes |
| Total length of slepeer when bed is pulled out and fully extended is 90.5″ | – |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes two 20” accent pillows | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
Videos
| Weight | 244.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61 × 82 × 37.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Piper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lewis Sofa
Stationary Solutions 204 Sofa
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Lavenhorne Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 87 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Bentley Sofa
Aria Sofa
Clyde Sofa
Clyde Sofa
Henry Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Apollo Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44757
| Weight | 238.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 85.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.