Vallarta Sofa
Bring comfort and style to your living room with the Vallarta sofa. Its elegant wooden frame not only provides structural stability but also adds a touch of rustic sophistication to your living space. With plush cushions and exquisite upholstery, it offers a comfortable and inviting seating experience.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Green |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Style | Getaway |
| Finish | Multi-step lacquer brown finish |
| Upholstered in an olive fabric. PFAS-free. | Yes |
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, provides strength and durability to the frames. | Yes |
| Featuring No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. All sofas and love seats are double sprung on the edges. (No fall-off to the edges). | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes two decorative throw pillows. | Yes |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vallarta Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.5 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.5 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.5 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Sofa
Vallarta Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.5 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.5 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Vallarta Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 38.5 × 36.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Vallarta |
| Features | Fabric |
Ellison Sofa
Aria Sofa
Lewis Sofa
MILO 3 Deluxe
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Contemporary |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Nailheads, Upholstered, Wood |
Corissa Sofa
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 36 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Blue, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Upholstered |
| Style | Transitional |
Power Solutions – 509-bc
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather, Power, Recline |
Lewis Sofa
Trouper Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44724
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stucco |
| Style | Contemporary |
| Collection | Trouper |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Dimensions | 41 × 85 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.