Beautyrest Black Luxury Base
Description
Description
With premium features for enhanced comfort, this luxury base ensures you get the most from your sleep setup.
Additional information
Additional information
| Brand | Beautyrest |
|---|---|
| Mattress Size | Twin XL, Full, Queen, King, Split California King |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Flex L Adjustable Base – King
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 74 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Black |
| Collection | Flex |
| Features | Child Lock & Emergency Lowering, Multi-Angle Adjustability, No-Fuss Assembly, Wireless Remote Control |
Flex LS Adjustable Base – California King
| Weight | 179.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 71 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex LS Adjustable Base – Queen
| Weight | 147.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 59 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex LSX Adjustable Base – King
| Weight | 213.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 75 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Beautyrest Black – Series Four Firm Summit Pillow Top / King
Flex LS Adjustable Base – King
| Weight | 178.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 75 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex L Adjustable Base – Queen
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 58 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Black |
| Collection | Flex |
| Features | Child Lock & Emergency Lowering, Multi-Angle Adjustability, No-Fuss Assembly, Wireless Remote Control |
Flex L Adjustable Base – California King
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 70 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Black |
| Collection | Flex |
| Features | Child Lock & Emergency Lowering, Multi-Angle Adjustability, No-Fuss Assembly, Wireless Remote Control |
Flex LSX Adjustable Base – Split King
| Brand | Bedgear |
|---|---|
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
