Miramar Outdoor Side Table Cover
This cover is custom designed to fit this specific Bernhardt Exteriors side table, giving you an extra layer of protection for your outdoor space. The cover is durable, yet lightweight and breathable. It offers a strong defense against moisture, UV rays, mold, mildew, and dust. It is available in a stylish Light Grey color.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Frameupholsterysetsku | X01124 |
|---|---|
| Furniturecoveringraphite | C1124O |
| Product Type | Side Table Cover |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Shipping Weight | 1.8 |
| Total Shipping Weight | 1.8 |
| A tailored cover is available for each sectional component and easily zips to the next piece to ensure the entire sectional is protected. | Yes |
| Covers are constructed of Sur Last, a 100% solution-dyed 600 denier woven polyester, finished with a solvent-based, water repellent treatment. This specially formulated urethane coating is gentle on sensitive surfaces. | Yes |
| Incredibly durable, the covers are tear- and stretch-resistant, beautifully holding their shape thanks to their tensile strength in both warp and fill directions. | Yes |
| Table covers include tenting pieces that will allow water to drain away from surfaces. | Yes |
| The breathable fabric features a high mold and mildew resistance when covering furniture and cushions that have been properly cleaned and dried. | Yes |
| This cover stays securely in place with pull cords. | Yes |
| Covers resist water, shrinking, fading, UV rays, and severe weather. | Yes |
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monterey Outdoor Left Arm Chaise
| Dimensions | 64 × 35.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Playa Outdoor Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avila Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Swivel Chair
Solana Outdoor Sectional
| Dimensions | 105.5 × 135 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Leilani Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Right Arm Loveseat Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Sectional
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Swivel Chair
Tanah Outdoor Swivel Chair Cover
Antilles Outdoor Arm Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Captiva Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
11 Foot Round Aluminum Auto Tilt Market Umbrella
| Brand | Sunset West |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Customizable, Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.