Puerto Outdoor Accent Table
Inspired by an organic drum shape, the Puerto outdoor accent table is nevertheless sleek and modern. Created with cast glass-reinforced concrete in Bedrock finish, the table has cutout legs and a softly concaved top.
Product Details
| Cubes | 6.77 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | CCF – 317 Bedrock |
| Furniturecoveringraphite | C5113O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5113BO |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 20 |
| Overall Product Width | 17 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Puerto Outdoor Accent Table |
| Product Type | Accent Table |
| Qty On Hand | 9 |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 48.5 |
| Total Shipping Weight | 48.5 |
| Website Material | Concrete |
| Bedrock finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Cast glass-reinforced concrete | Yes |
| Table tapers toward bottom | Yes |
| Shaped cutouts at bottom | Yes |
| Stainless steel adjustable glides and inserts | Yes |
| Qty On Hand | 8 |
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Antilles Outdoor Arm Chair
Santa Cruz Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 28 × 26.25 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silver Mist Exteriors |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capri Outdoor Ottoman
| Dimensions | 29 × 41 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Raven |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 41.5 × 65.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Lennox Outdoor Side Table
Pismo Outdoor Accent Table
Rhodes Outdoor Arm Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Swivel Chair Cover
Outdoor Throw Pillow (26″ x 26″)
| Dimensions | 26 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Outdoor Throw Pillow (22″ x 22″)
| Dimensions | 22 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tonga Outdoor Side Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Exuma Outdoor Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Naples End Table
Beachcroft Outdoor Coffee Table
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 18.38 × 48.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Trevi XL 70×32″ Rectangular Fire Pit
| Dimensions | 32 × 70 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Monterey End Table
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Trevi End Table
| Dimensions | 20.5 × 20.5 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Danson Outdoor End Table
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 22.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Montecito End Table
Monterey Coffee Table
Vegas End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!




Reviews
There are no reviews yet.