Timber 1 Drawer, 1 Shelf, Chairside Table
The Timber Occasional Tables are remarkable furniture pieces that beautifully combine functionality and style. Designed to enhance your living room, these tables are crafted from high-quality pine and poplar wood and showcase a rich, multi-step lacquer in an eye-catching green finish. They are accented by a hand-rubbed brown top that enhances the wood’s natural beauty. The chair-side table’s rectangular shape combines versatility and elegance. It features a convenient drawer for discreet storage and an open shelf for displaying decorative items or books. Its sleek gold metal base provides sturdy support and adds a touch of modern sophistication. The Timber Chairside table is designed to complement the other pieces in the collection and enhance the aesthetic of any room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Green |
| Material | Pine |
| Other Material | Poplar veneer |
| Finish | Multi-step lacquer in green and brown finish on hand-rubbed wood. |
| Style | Modern |
| Built from pine and poplar wood. | Yes |
| Multi-step lacquer in green and brown on top finish on hand-rubbed wood. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Wood on wood slides. | Yes |
| The metal base and custom knob pulls are powder-coated with a gold finish, enhancing their durability and resistance to corrosion. | Yes |
| Weight | 28.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 25.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Timber |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Timber 8 Drawer, 1 Shelf, Sofa Table
Timber 2 Drawer, 1 Shelf, End Table
| Weight | 49.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 22.75 × 25.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Timber |
| Features | Storage |
Timber 8 Drawers, Hinged Top Cocktail Table
| Weight | 108.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30.25 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Timber |
| Features | Storage |
Alpine Accent Table
Mezquite Chairside Table
Foundations Side Table
Aeirith Accent Table
Moro 1 Drawer Chairside Table
Perrine White Accent Table
Linea Side Table
High-low Scatter Table
Zara Accent Table
Milo Accent Table
Catalina Side Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.