Olimpia 1 Drawer Chairside Table
Indulge in the epitome of sustainability and elegance with our exquisite Olimpia collection. Crafted from the finest mango wood and meticulously designed to reflect the perfect harmony between minimalism and timeless elegance, this collection will transform your space into a haven of sophistication and style.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Finish | Multi-step lacquer finish with a tequila color stain that lets the natural mango grain come through |
| Style | Transitional |
| Crafted of sustainable mango wood. | Yes |
| Multi-step lacquer coating on top protects the natural tone of the wood. | Yes |
| Mortise and tenon construction ensure stability and durability on all pieces. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Metal pulls coated with gold-aged electrostatic paint. | Yes |
| The knots on the wood’s surface are natural markings that give each piece of lumber its unique identity. | Yes |
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 17.75 × 25.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
Olimpia 4 Drawer Chest
Olimpia Wooden Frame & Base, Armchair
Olimpia Mirror
Olimpia 4 Drawer Cocktail Table
Olimpia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 21 × 34 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia 6 Drawer Dresser
Olimpia Stool 24″
| Weight | 15.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Rectangular Table
Olimpia Wooden Frame & Base, Loveseat
Balam Chairside Table
Moro 1 Drawer Chairside Table
Mezquite Chairside Table
Perrine Wood Chairside Table
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 17 × 23 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Alpine Accent Table
Thea Accent Table
Catalina Side Table
Cleo Accent Table
Maxwell Accent Table
Milo Accent Table
Darsa Side Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.