Avaline Carmen Spot Table
The Carmen Spot Table, a sleek and minimalist design, offers a unique blend of form and function. Its tall, slender silhouette, topped with a smooth stone surface, is perfect for holding a single drink or a small decorative object. The table’s distinctive vertical texture adds a touch of elegance, making it a versatile piece for any room.
Product Details
| Stone top | Yes |
|---|---|
| Skylark finish | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 10 × 10 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avaline Carmen Bunching Stool
| Dimensions | 16 × 16 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Arm Chair
| Dimensions | 24 × 22 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Two Drawer Nightstand
| Dimensions | 18 × 34 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Scavino Round Dining Table
Avaline Corbin Accent Chair
| Dimensions | 34 × 28 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Leather |
Avaline Carmen Spot Table
Avaline Carmen Chest
| Dimensions | 19 × 40 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Carmen Three Drawer Nightstand
| Dimensions | 18 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Avaline Raen Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Kendall Panel Bed King
| Dimensions | 86 × 84 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Avaline |
| Features | Fabric |
Avaline Carmen Round Table
Avaline Carmen Credenza
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Skylark |
| Style | Contemporary |
| Collection | Avaline |
| Features | Storage |
Wren Accent Table
Cloud Accent Table
Catalina Side Table
Perrine Wood Chairside Table
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 17 × 23 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Villa Toscana Side Table
Albion Side Table
Perrine White Accent Table
High-low Scatter Table
Darsa Side Table
Ellis Side Table
Haven Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.