Baird Clay Accent Table
The Baird Clay Accent Table brings a modern touch to your home decor with its architectural-inspired design and solid clay marble construction. Crafted from natural marble, each piece boasts its own unique characteristics, adding a one-of-a-kind element to your living space. The clay marble exudes a sense of understated elegance, making it a versatile addition to any room in your home.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Clay Marble |
| Material | Marble |
| Style | Modern, Contemporary |
| Collection | Baird |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 79.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Features modern minimalistic styling | Yes |
| This pedestal style accent table features a large round, tray style table top | Yes |
| Constructed with marble | Yes |
| Minimal assembly needed | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 22 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Baird |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Baird Accent Table
Baird Emerald Accent Table
Baird Beige Accent Table
Silas Accent Table
Albion Side Table
Cleo Accent Table
Claude Accent Table
High-low Scatter Table
Darsa Side Table
Villa Toscana Side Table
Calavaras Side Table
Catalina Side Table
Ellis Side Table
Albion Side Table
Clyde Arm Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.