Darcy Accent Table
The Darcy Accent Table blends timeless elegance with modern simplicity. A square, beveled edge marble top is supported by a hammered metal frame finished in antiqued nickel offering a subtle yet sophisticated statement. Its clean lines and artisanal texture bring a refined edge to contemporary spaces, while the sturdy construction ensures lasting style. Understated and enduring, Darcy is the perfect accent for a curated interior.
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Antique Nickel, White Marble |
| Material | Marble, Iron |
| Style | Contemporary, Modern |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Shipping Weight | 44.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Square marble top with beveled edges | Yes |
| Hammered metal frame in an antiqued nickel finish | Yes |
| Contemporary design with subtle, sculptural appeal | Yes |
| Some assembly required | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 23 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Darcy |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clyde Arm Table
Zara Accent Table
Silas Accent Table
Milo Accent Table
Moro 1 Drawer Chairside Table
Perrine Wood Chairside Table
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 17 × 23 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Albion Side Table
High-low Scatter Table
Mezquite Chairside Table
Haven Accent Table
Cleo Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.