Parkcrest Round Cocktail Table
Description
Description
Rustic modern goes bold with the Parkcrest Round Cocktail Table, combining an aged copper top with a forged metal base in a dark finish for an earthy and casual appeal.
Product Details
| Alternate Finish Items | 6050-80111-GRY |
|---|---|
| Carton Height | 21.00 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 85.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Depth | 35.00 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Aged Copper Tops and Metal Bases |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 35.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“5527_80111_116_COR_room”:[“Room Image 1″],”5527_80111_COR_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5527_80111_COR_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Parkcrest |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5527-80111-COR
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Browns, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Parkcrest Round End Table
Parkcrest Martini Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Mezquite Wooden Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Carson Coffee Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Zurich Coffee Table
Atlas Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Trenton Rectangle Cocktail Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.