Round Cocktail Table
Beautifully scaled and intricately designed, this round cocktail table pairs a tabletop and bottom shelf crafted of Acacia Veneers with a starburst veneer pattern in a golden brown finish with a metal frame.
Product Details
| Carton Height | 7.75 |
|---|---|
| Carton Length | 41.50 |
| Carton Weight | 63.93 |
| Carton Width | 40.75 |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 52.91 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80111_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80111_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nesting Tables
Round End Table
Brooklyn Cocktail Table
Chicago Coffee Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Amner Coffee Table
Santa Fe Coffee Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Allan Round Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.