Blackburn Copper Top & Iron Base Cocktail Table
Description
Description
The combination of black and copper amplifies the contrast of colors on the Blackburn occasional tables, resulting in a luxurious and elegant look.
Product Details
| Crafted of metal and copper on tops. | Yes |
|---|---|
| Matte black finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| cocktail table has a nesting option and features a crescent shape. 2 tables in 1. | Yes |
| Casters provide ease of mobility. | Yes |
| The table tops are hand-hammered and artistically burned to create a distinct character and tonality. The copper has been treated with a bonding sealer and lacquer. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Black |
| Material | Blacksmithing and Copper |
| Other Material | Metal |
| Finish | Multi-step lacquer cooper finish and Blacksmithing Matte black |
| Style | Transitional |
Additional information
Additional information
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Blackburn |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
IFD7781CKT
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Black, Cocktail & Coffee Tables, International Furniture Direct
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Blackburn Metal & Wood Base, Sofa
Blackburn Metal & Wood Base, Sofa
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Sofa
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Sofa
| Weight | 208.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Armchair
Blackburn Metal & Wood Base, Armchair
| Weight | 92.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
| Weight | 180.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Armchair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Allan Round Coffee Table
Zurich Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Michael Alan Showroom
Dakota Round Coffee Table
Balam Cocktail Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.