Dunnigan Brown Oak Coffee Table
The Dunnigan Brown Cocktail Table is a modern marvel blending style and functionality effortlessly. Its open X-shaped base design adds contemporary flair while ensuring stability with adjustable floor levelers. Crafted from solid wood and flat cut oak veneers in a warm antique brown oak finish, this cocktail table embodies enduring craftsmanship. The rich antique brown hue infuses your space with warmth and sophistication.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Antique Brown Oak |
| Material | Wood/Oak veneers |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan Brown |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 48.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Modern design in a matte brown finish | Yes |
| Open X-shaped base design for contemporary flair and stability with adjustable floor levelers | Yes |
| Crafted with care from solid wood and flat cut oak veneers | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan Brown |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dunnigan Brown Oak End Table
Dunnigan Brown Oak Console
Balam Cocktail Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dakota Round Coffee Table
Stowe Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Darsa Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Brooklyn Cocktail Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.