Levine Cocktail Table
Bernhardt Interiors offers an eclectic array of artistic tables with a distinctly modern styling. Simple and elegant, the Levine cocktail table is distinguished by its luminosity and clean, architectural form. Alabaster gypsum veneers are meticulously adhered by hand in a tiled pattern, yielding a soft ivory brilliance. Each side of the table rests on a steel plinth base in a pewter finish.
Product Details
| Cubes | 25.81 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2016 |
| Division | Casegoods |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Levine Cocktail Table |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 231.0 |
| Total Shipping Weight | 231.0 |
| Website Material | Stone |
| Gypsum veneers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Steel plinth base in Pewter finish | Yes |
| Qty On Hand |
| Dimensions | 28 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Walden Leather Chair
| Dimensions | 25.5 × 28 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Jaxson Fabric Chair
| Dimensions | 35 × 28 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Dakota Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 41.5 × 100 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Alana Fabric Swivel Chair
Joss Accent Table
Abbott Dining Table
Circlet Cocktail Table
Ware Nightstand
Gemma Leather Swivel Chair
Rylan Fabric Bumper Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 16.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Argo Side Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Mezquite Wooden Cocktail Table
Darsa Cocktail Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Brooklyn Cocktail Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Stowe Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Chicago Coffee Table
Darlington Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.