Evermore Rectangle Cocktail Table
With delightful design details, the Evermore Cocktail Table has a light-and-airy geometric metal base in a soft gold finish, complemented by a Kalala Marble top. Sure to be a conversation piece in any living space.
Product Details
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
|---|---|
| Primary Materials | Metal Tube, Metal Bar and Kalala White Marble |
| Kalala white marble topFinish: Gold-colored metal base with Kalala white marble top | Yes |
| Finish | Gold-colored metal base with Kalala white marble top |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 167.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Living Room Melange Greystone Round Cocktail Table
Melange Breck Chest
Melange Burlesque Accent Table
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Connelly Hall Console
Melange Savion Chest
Melange Draped Credenza
Melange Renee Credenza
Melange Callum Round Accent Table
Melange HF Cabinet
Living Room Melange Edmun Side Table
Darsa Cocktail Table
Carson Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Darlington Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Allan Round Coffee Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Chicago Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.