Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Like a piece of jewelry for your home, The Tevis Bluff Cocktail Table is in a stylized quatrefoil shape featuring a gold finish with antique burnishing. Crafted of hardwoods, the table is on casters for easy mobility.
Product Details
| Carton Height | 22.25 |
|---|---|
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 118.00 |
| Carton Width | 56.25 |
| Depth | 33.75 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 18.50 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods, Gold Leaf, Casters |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 53.50 |
| Weight | 90 |
| Image Role Data | {“5751_80110_15_room”:[“Room Image 1″],”5751_80110_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5751_80110_15_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 53.5 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Liberty Entertainment Console
Melange Terra Credenza
Melange Guilded Accent Table
Melange Console Table
Melange Fluted Kidney Desk
Melange Marin 32in Accent End Table
Melange Lisette Hall Chest
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Emmett Entertainment Console
Melange Mackenna Two Door Chest
Melange Branched Four Door Entertainment Credenza
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Brooklyn Cocktail Table
Darlington Cocktail Table
Allan Round Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Carson Coffee Table
Dakota Round Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.