Monolith Cocktail Table
The Monolith cocktail table perfectly balances curves and lines with softly rounded corners on the top and the plinth base. A unique panel extends from the base, offering bold detail. Deep wirebrushing creates beautiful texture in the Puma finish.
Product Details
| Cubes | 35.31 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 343 Puma |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Monolith Cocktail Table |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Program | Monolith |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 130.0 |
| Total Shipping Weight | 130.0 |
| Website Material | Wood |
| Heavy-duty casters | Yes |
| Wirebrushed oak in Puma finish | Yes |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 29 and DC 23 |
| Dimensions | 36 × 64 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Puma |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Monolith |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monolith Etagere
Monolith Dresser
Monolith Side Table
Monolith Dining Table
Monolith Panel Bed Queen
| Dimensions | 94.25 × 72 × 58.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Puma |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Monolith |
| Features | Fabric |
Monolith Console Table
Monolith Desk
Monolith Mirror
Monolith Accent Table
Monolith Buffet
Dakota Round Coffee Table
Zurich Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Trenton Rectangle Cocktail Table
Balam Cocktail Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.