Ardis T5692-43 Table
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | 5mm tempered flat clear glass insert on top. |
|---|---|
| Construction & Features | 1 bottom wood drawer. |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | metal frame. |
| Construction & Features | levelers. |
Other
| 5mm tempered flat clear glass insert on top | Yes |
|---|---|
| 1 bottom wood drawer | Yes |
| tinted drawers w/french dovetail in front & english in back | Yes |
| side mount ball bearing guides | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 85.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 50 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Pewter, Clear Glass, Wallaby |
| Style | Industrial |
| Collection | Ardis T5692 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
T5692-43
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Magnussen Home, Wallaby, Brushed Pewter, Clear Glass
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ardis T5692-73 Table
Michael Alan Showroom
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Stowe Coffee Table
Zurich Coffee Table
Michael Alan Showroom
Dakota Round Coffee Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Darlington Cocktail Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Mezquite Wooden Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.