Richmond Cocktail Table
The Richmond Cocktail Table by Crestview Collection is a statement piece that anchors a room with warmth, visual intrigue and organic appeal. Crafted from exquisite mappa burl wood, this piece highlights nature’s artistry with its rich grain patterns, int
Product Details
| Collection | Richmond |
|---|---|
| Material | Wood |
| Style | Transitional |
| Upc Number | 883581231519 |
| Dimensions | 50 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Richmond |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Richmond Nested Tables, Set of 2
Richmond Etagere
Richmond Two-Door Cabinet
Richmond Blue Dining Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 25 × 34 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Richmond |
| Features | Fabric |
Richmond Sideboard
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69 × 16 × 37 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Richmond |
| Features | Storage |
Richmond Mappa Burl Sideboard
Richmond Console Table
Atlas Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Darlington Cocktail Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Brooklyn Cocktail Table
Mercer Cocktail Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dakota Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.